Περιβαλλοντική Εκπαίδευση

Το Χωριό μας      Το Σχολείο μας

Το χωριό μας ανήκει στο Νομό Ηλείας.Από την 1-1-99 ανήκει στο νέο Δήμο Ωλένης με έδρα το χωριό Καράτουλα , σαν Δημοτικό Διαμέρισμα.Έχει 500-550 κατοίκους σε 125-130 οικογένειες.Το παλαιότερο όνομά του ήταν Ρεντεντού , ενώ απ' το 1938 ονομάζεται Χειμαδιό , δηλαδή τόπος πρόσφορος για καλύτερη διαβίωση και παραμονή κατά τη χειμερινή περίοδο .
 Η θέση που έχει κτισθεί (άγνωστο πότε) είναι στο ΒΔ τμήμα του λεκανοπεδίου του Δήμου Ωλένης , σε επίπεδο λοφίσκο με υψόμετρο 140. Έχει θέα όλο το λεκανοπέδιο μέχρι τα όρια του Δήμου Ολυμπίων.Οι περισσότεροι κάτοικοι είναι αγρότες με κύριες καλλιέργειες τη σταφίδα , τα αμπέλια και τις ελιές.

Σύμφωνα με τα αρχεία του Σχολείου μας αλλά και από σκόρπιες προφορικές πληροφορίες , το Δημοτικό Σχολείο υπήρχε προ του 1895.Στεγαζόταν και λειτουργούσε σε διάφορα ιδιόκτητα σπίτια του χωριού , στους ιδιοκτήτες των οποίων πλήρωνε νοίκι το Δημόσιο.
 Με βάση τα στοιχεία της Περιφερειακής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Νομού Ηλείας , το 1967 τοποθέτησε προκατασκευασμένο κτίριο στο οποίο στεγάστηκε το Δημοτικό Σχολείο και λειτούργησε σαν 3/θέσιο.
 Το 1996 κτίστηκε νεότερο σχολείο , στο ίδιο οικόπεδο , με δαπάνη το Δημοσίου και έκτοτε μέχρι το Σεπτέμβρη του 2003 λειτουργούσε πάλι σαν 3/θέσιο και νηπιαγωγείο.
 Απ΄το Σεπτέμβρη του 2003, ελλείψει μαθητών , το μεν νηπιαγωγείο έπαυσε τη λειτουργία του , το δε Δημοτικό λειτουργεί σαν 2/θέσιο .

created by: Μπρης Δημήτριος